Google SERP Nedir?

Google SERP Nedir?

Google SERP, arama motoru sonuç sayfası anlamına gelir. Bu, kullanıcıların bir arama sorgusu yaptıklarında Google tarafından sunulan tek sayfadır. Google SERP, kullanıcıların aradıkları bilgilere daha hızlı ve kolay ulaşmalarını sağlayan çeşitli özellikler içerir. Bu özellikler, web siteleri için de trafik ve görünürlük fırsatları sunar.

Google SERP Özellikleri Nelerdir?

Google SERP özellikleri, arama sonuçlarında görünen çeşitli öğelerdir. Bu özellikler, organik ve ücretli olarak ikiye ayrılabilir. Organik özellikler, web sitelerinin içeriği ve SEO performansına göre belirlenir. Ücretli özellikler ise, web sitelerinin Google Ads veya Google Shopping gibi platformlarda reklam vermesiyle oluşur.

SERP pazarlaması, bir arama motorunun sonuçlarında bir işletmeyi tanıtma sürecidir. İki tür SERP pazarlaması vardır:

 1. SEO
 2. SEM

En etkili SERP pazarlama stratejileri, iş hedeflerine ulaşmak için hem SEO hem de SEM’i kullanır.

Her birine daha yakından bakalım.

SEO Nedir?

SEO, arama motoru optimizasyonu anlamına gelir ve SERP’lerde organik olarak yüksek bir sıralama elde etme sürecidir. Organik, bunu ücretli yöntemler (Google Ads gibi) olmadan yaptığınız anlamına gelir.

SEO’da birçok strateji ve teknik vardır. Ana taktiklerden ikisi içerik pazarlaması ve backlink oluşturmaktır.

İçerik pazarlamasıyla, belirli bir anahtar kelime için iyi sıralamayı amaçlayan içerik oluşturursunuz, bu da onlara SERP’lerde daha yüksek bir konum ve maksimum pozlama sağlar. Ayrıca, yüksek etki alanı yetkisine sahip web siteleriyle bir backlink profili oluşturmayı da deneyebilirsiniz. Başka bir deyişle, Google’ın içeriğinize bağlantı vermek için güvendiği web sitelerini almaya çalışın – bu da alan adı otoritesini (ve SERP sıralamalarını) artıracaktır.

Dürüst olalım: Organik SEO ile SERP’lerin tepesine tırmanmak çok zaman, özveri ve uzmanlık gerektirir. Ancak, sonuçlar mücadeleye değer.

Neden? SERP’de ne kadar yüksek olursanız, o kadar fazla tıklama alırsınız.

Sadece Google’ın ilk sayfasında, ilk beş organik sonuç, ilk sayfa tıklamalarının yüzde 67’sinden fazlasını oluştururken, 6’dan 10’a kadar olan sonuçlar yüzde 4’ün altındadır.

Dahası, yüksek seviye organik içerikler genellikle SERP’lerdeki konumunuzu ekstra maliyetlerin hiçbiri olmadan uzun süre koruyacaktır . Başka bir deyişle, daha sürdürülebilir ve dayanıklı bir pazarlama kanalıdır.

SEM nedir?

SEM, arama motoru pazarlaması anlamına gelir ve ücretli listeler ve reklamlar aracılığıyla arama motorlarından trafik alma sürecidir. En yaygın SEM kanallarından biri Google Ads’dir (eski adıyla AdWords). Bu ücretli girişler, Google’da organik arama sonuçlarının üstünde ve altında ve kenar çubuğunda görünür.

Her ücretli giriş, hedeflenen anahtar kelimeler tarafından yönlendirilir ve genellikle her reklamdaki her tıklama için ücretlendirilirsiniz – bu nedenle tıklama başına ödeme yaparsınız.

Google reklam listeleri, aşağıdaki örnekte olduğu gibi ücretli bir giriş olarak tanımlanmaları için küçük bir “reklam” rozeti içerir:

ads1

Ücretli sonuçlar organik listeler olarak kalma gücüne sahip olmasa da, ücretli sonuçların avantajları vardır.

İlk olarak, yatırım getirisi (ROI) çok daha hızlı bir şekilde sağlanır. (Yatırım Getirisi, bir yatırımcının verdiği yatırımla ilgili olarak aldığı getiridir. Yatırım Getirisi, ROI olarak kısaltılabilir. Döndürülen toplam, bir yatırımın başarısını göstermek için yüzde olarak ifade edilir. ROI’yi hesaplamak için, döndürülen toplam yatırımın maliyetine bölünür.)

İyi hedeflenmiş bir Google Ads kampanyasıyla, doğrudan SERP’lerin en üstüne atlayabilir ve işletmenizi yüksek oranda hedeflenmiş müşterilere sunabilirsiniz.

Dahası, ücretli sonuçların organik listeler kadar yüksek tıklama oranları (TO) görmesi muhtemel olmasa da, Google PPC (Pay Per Click – Tıklama Başına Ödeme) reklamları ortalama yüzde 2’lik bir TO görür ve tıklayanlar genellikle dönüşüme daha yakındır.

Ama hepsi bu kadar değil.

Ücretli sonuçlar, daha yüksek TO’lara ve dönüşümlere giden net bir yol sağlayan bir analiz paketiyle birlikte gelir . Ve bu bilgi, SEO çabalarınızı optimize ederken paha biçilmezdir.

Bu yüzden en iyi SERP pazarlaması hem SEO hem de SEM’i birleştirir.

2023’te Organik Google SERP Özellikleri

Google, SERP özelliklerini sürekli olarak geliştiriyor ve yenilerini ekliyor. Bu, bugün, işinizi SERP’lerin en üstüne çıkarmanın çeşitli yolları olduğu anlamına gelir.

İşte Google’ın 2023’teki SERP özelliklerinin hızlı bir özeti:

 • Zengin Sonuçlar: Arama sorgusunun cevabını doğrudan gösteren bir paragraf, liste veya tablo. Tüm organik sonuçların üzerinde yer alır.
 • Görüntülü Sonuçlar: Arama sorgusuyla ilgili görüntülerin bir galerisi. Organik sonuçların arasında veya altında yer alabilir.
 • Bilgi Grafiği: Arama sorgusuyla ilgili genel bilgilerin bir grafiği. Sağ tarafta veya üstte yer alır.
 • Bilgi Paneli: Arama sorgusuyla ilgili ayrıntılı bilgilerin bir paneli. Sağ tarafta yer alır.
 • Yerel Arama Paketi: Arama sorgusuyla ilgili yerel işletmelerin bir listesi. Harita ve yorumlarla birlikte gösterilir. Organik sonuçların üzerinde veya arasında yer alabilir.
 • Haber Sonuçları: Arama sorgusuyla ilgili güncel haberlerin bir listesi. Organik sonuçların üzerinde veya arasında yer alabilir.
 • İlgili Sorular Kartı: Arama sorgusuyla ilgili diğer popüler soruların bir listesi. Organik sonuçların arasında yer alır.
 • Google Yorumlar Alanı: Arama sorgusuyla ilgili ürün veya hizmetlerin yorumlarının bir listesi. Organik sonuçların altında yer alır.
 • Google Ads (eski adıyla AdWords): Google Ads ile oluşturulan reklamlar. Anahtar kelimeleri hedefleyerek gösterilir. Organik sonuçların üzerinde veya altında yer alır.
 • Google Shopping: Google Shopping ile oluşturulan reklamlar. Ürünleri hedefleyerek gösterilir. Organik sonuçların üzerinde veya sağ tarafında yer alır.

Özet: Google’ın SERP’lerini anlama

Şimdiye kadar SERP’lerin, SEO’nun ve SEM’in ne olduğunu ve mevcut çeşitli Google SERP özelliklerini anlamalısınız.

Unutmayın, SERP pazarlamasına iki yaklaşım vardır:

 1. Organik arama motoru optimizasyonu (SEO)
 2. Ücretli arama motoru pazarlaması (SEM)

En iyi SERP pazarlama stratejileri, trafiği en üst düzeye çıkarmak için ikisini birlikte kullanır.