Bulut Hizmetlerini Kullanmak İçin 5 Neden

Bulut Hizmetlerini Kullanmak İçin 5 Neden

Teknolojinin son zamanlardaki çok hızlı gelişmesi ile birlikte hayatımıza yeni yeni terimler ve anlamlar girmiş durumda. Bundan 10 ila 15 yıl öncesini düşündüğümüzde pek popüler olmayan bulut hizmetleri, son yıllarda adını sık sık duyduğumuz ve hakkında birçok içeriğin üretildiği önemli bir konu haline gelmiş durumda. Konunun derinlerine inmeden önce dilerseniz öncelikle bulut hizmetlerinin tanımı ile başlayalım.

Bulut Hizmetleri Nedir?

Bulut hizmetleri, sanallaştırma teknolojisi yardımıyla işlemci, RAM ve disk gibi sistem kaynaklarının yeni bir sanal sunucu oluşturmak için kullanılmasına denir. Burada oluşturulacak sanal sunucular tamamen kişi veya kurumun ihtiyaçları doğrultusunda yapılandırılmaktadır. Kullanıcılar bu sanal sisteme sadece internet bağlantısı ile erişebilirler.

Bulut hizmetleri kişi veya kurumların ihtiyaçlarına göre özel veya genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Buradaki özel bulut hizmetleri terimi sadece belirli IP adresi veya kişiler tarafından erişilebilen sistemler için kullanılmaktadır. Genel bulut hizmetleri ise birçok sistem ve kişi tarafından erişilebilen, özel bulut hizmetlerine göre nispeten daha düşük güvenlik önlemlerine sahip yapılardır.

Temel olarak 3 farklı çeşidi bulunan bulut hizmetleri, kullanım amaçlarına göre farklı isimlere sahiptir. Bunlar;

  1. Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)
  2. Hizmet Olarak Platform (PaaS)
  3. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

Hizmet Olarak Altyapı (IaaS)

Bulut hizmetlerinden ilki olan hizmet olarak altyapı, temelde kullandıkça öde sistemine sahip, kişi ve kurumların ihtiyaçları doğrultusunda oluşturulmuş, tüm sistem kaynaklarının kiralanarak kullanıldığı bir sistemdir.

Sanallaştırma teknolojisi ile donanım arızalarından sistemin etkilenmeden çalışmaya devam edebilmesi, yüksek kaynak gereksinimlerinde hızlıca kaynak artırımı yapılabilmesi ve sistem erişilebilirliğinin yüksek olması gibi özellikler hizmet olarak altyapı hizmetini cazip kılmaktadır. Hizmet olarak altyapı ile donanım, veri merkezi ve personel giderlerinden tasarruf edebilirsiniz.

Hizmet Olarak Platform (PaaS)

Hizmet olarak platform, geliştiriciler ve paket yazılımlar başta olmak üzere kişi ve kurumların kullanmakta olduğu CRM ve muhasebe programları gibi birçok farklı ihtiyaca yönelik doğru sistem kaynakları, kesintisiz ve yüksek performanslı altyapı hizmeti sağlamaktadır.  Donanımların yanı sıra veri tabanı, sunucu altyapısı, framework çatıları gibi yazılımsal bileşenleri de sağlamaktadır.

Hizmet Olarak Yazılım (SaaS)

Hizmet olarak yazılım, ihtiyaçlarınız için satın aldığınız yazılım lisansları yerine, yazılım sağlayıcılardan bu yazılımların çalıştırılabileceği sanal sunucuyu kiralayarak, aynı zamanda yazılımın kullanım haklarına sahip olduğunuz bir hizmet modelidir.

Abonelik ücretinin bulunduğu sistemde, kullanıcılar yazılım lisansını ve sanal sunucuyu kiralayarak kullanıma devam etmektedir.

Bulut Hizmetlerini Kullanmak İçin 5 Neden

Esneklik

Bütün bulut hizmetlerinin sistem kaynakları kişi ve kurumların o anki özel ihtiyaçlarınıza göre yapılandırılmaktadır. Zaman içerisinde değişebilen bu ihtiyaçlar doğrultusunda sistemlerin mevcut kaynakları çok basit bir şekilde değiştirilebilmektedir. Bulut hizmetlerinin getirmiş olduğu bu kolaylık ile birlikte sisteminiz yüksek uptime sürelerine sahip olmaktadır.

Bulut hizmetleri yerine fiziksel bir sunucu hizmetine sahip olduğunuzu bir düşünün. Mevcut kaynak değişimi için uyumlu donanımın bulunması, veri merkezine gidilmesi, sistemin kapatılması, yeni donanım kaynaklarının sisteme entegre edilmesi gibi uzun süren ve karmaşık işlemler dizisini tamamlamanız gerekecektir. Ancak bulut hizmetlerinin sahip olduğu sanallaştırma teknolojisi ile tüm işlemler kolaylıkla tamamlanmaktadır.

Maliyet Tasarruf

Günümüzde donanım, elektrik ve internet hat maliyetlerindeki ücret artışı, veri merkezi kiralarının yüksekliği gibi nedenlerle birçok kişi veya kurum alternatif yollar aramaya başlamıştır. Ancak sanallaştırma teknolojisi ile güçlendirilmiş bulut hizmetleri ile elektrik, kabinet, internet altyapısı, donanım, bakım ve yönetim gibi birçok maliyet kaleminden tasarruf edebilirsiniz.

Ayrıca olası donanım arızalarında kullanıcılar hiçbir donanım maliyetine katlanmaz ve yeni donanım bulut hizmet sağlayıcısı tarafından kullanıcılar için tedarik edilir.

Stratejik Değer

Teknolojinin hız kesmeden geliştiği günümüzde her yıl daha güçlü özelliklere sahip yeni nesil donanımlar üretilmektedir. Bulut hizmetlerine sahip kullanıcılar, hiçbir ücret farkı ödemeden mevcut sunucuları için en güncel donanımlara sahip olarak kullanıma devam edebilirler. Yeni nesil yüksek performanslı donanımlar ile mevcut sistemleri daha hızlı çalışırken uptime sürelerinde de gözle görülür iyileşmeler görebilirler.

7/24 Destek

Bulut hizmetiniz için ihtiyacınız olan desteği hizmet sağlayıcınızdan talep edebilirsiniz. Şirketler için bir bilişim uzmanına sahip olmak birçok maliyeti de beraberinde getirmektedir. Kurumlar IT çalışanının özlük hakları, eğitimi, adaptasyonu gibi maddi ve manevi birçok maliyete katlanmak zorunda kalmaktadır. Ancak bulut hizmetiniz için servis sağlayıcınızdan talep edeceğiniz destek personeli ile sisteminizin destek problemini çok cüzi bir maliyete katlanarak kolayca çözebilirsiniz. Ayrıca bu destek personeli alanında çok büyük tecrübelere sahip bir bilişim personeli olacağı için sisteminizin ihtiyaç duyduğu yapılandırmaları ve güncelleştirmeleri sizin için sağlayacaktır.

Yedekleme

Günümüzde bilişim teknolojileri ve bulut hizmeti denilince akla ilk gelen özelliklerden birisi yedeklemedir. Sistemin yüksek performanslı ve yüksek erişilebilirlik ile çalışması kadar önemli bir meseledir yedekleme hizmeti. Kullandığınız bulut hizmetlerinde yaşanabilecek bir aksilikte çoğu kez hayat kurtarıcısı olarak görev yapmaktadır.

Sanallaştırma teknolojisi ile evrim geçiren yedekleme, bir sistemin kilitlendiğinde, çok büyük donanım arızalarında ve daha sayamadığımız birçok felaket durumlarında hayati öneme sahiptir. Bulut hizmetlerinde bulunan periyodik yedekleme özelliği ile kişi ve kurumlar verilerinin güvenliğini ve devamlılığını kolayca sağlamaktadırlar.