En İyi Haber Yazılımı İçin En Önemli 9 Özellik

En İyi Haber Yazılımı İçin En Önemli 9 Özellik

Bir haber sitesinin başarısını etkileyen önemli konulardan birisi de kullandığı haber yazılımı alt yapısıdır. Haber yazılımı ne kadar güçlü, ne kadar işlevsel, ne kadar hızlı ve ne kadar kullanıcı dostu ise o derece başarılı olur.

Haber sitenizde kullanacağınız yazılımda nelere dikkat etmelisiniz?

Açılış Hızı

Bir internet sitesinin her şeyden önce hem masaüstü hem de mobilde hızlı açılması önemlidir. Bu bir haber sitesinde çok daha fazla önem kazanır. Hzlı açılmayan sayfalar gelen ziyaretçilerin siteden hemen ayrılmasına neden olur. Bu durum sitenin hitlerini olumsuz etkiler. Siteden hemen çıkma oranı artar. Gelen ziyaretçiler sitede fazla zaman geçirmez. Bu durum sonunda sitenin google doğal arama sonuçlarındaki sıralamaları da olumsuz etkilenir. Sonuç olarak yavaş açılan sitelerin imajı zayıflar ve aynı zamanda önemli reklam geliri kayıplarına da yol açar.

Geliştirmelere Açık Olması

Haber yazılımı aldığınızda, yazılımı aldığınız firmanın geliştime taleplerinizde yanınızda olması gerekir. Eğer haber sitesini özel olarak yazdırmıyor ve hazır tema alıyorsanız temada ihtiyaçlarınıza göre eklenti ve tasarımsal düzenlemelerin yapılabiliyor olması ve istediğiniz gibi bir haber sitesini size veriyor olması gerekir.

Aksi halde sık sık yazılım firması değiştirmek zorunda kalabilirsiniz: Bu da size zaman ve para kaybına yol açar. Ayrıca sık sık farklı alt yapılara geçişler de sitenize zarar verir.

Mobil Uygulama

Eğer talep ederseniz haber sitenizin mobil uygulamasının da olması gerekir. Artık ziyaretçiler beğendikleri, takip ettikleri haber sitelerinin mobil uygulamalarını da indirip takip etmektedir. Bu daha fazla ziyaretçi ve de daha fazla reklam geliri anlamına gelir.
Webview ve hibrid mobil uygulama gibi seçenekleri çalıştığınız yazılım firmasının size sunabiliyor olması gerekir.

Sitedeki kategori, içeriklerideki etiket ve haberlerdeki etkileşim sistemi

Haber sitelerinin reklam gelirlerinde gelen ziyaretçilerin sayısı kadar sitede ne kadar zaman geçirdikleri, kaç sayfa okudukları gibi istatistiklerin önemli yeri vardır. Ziyaretçilere okudukları bir haberi düzgün bir sayfa yapısı şeklinde ve benzer haberleri etkili bir kategorizasyon ve etiket sistemiyle sunmak gerekir. Etkileşim de oldukça önemlidir. Yorum sistemleri, sosyal medya paylaşım sistemleri v.b. teknik özelikler önemli yer tutar. Amaç daha fazla sitede tutmak ve daha fazla sayfa okunmasını sağlamak, haberin daha viral bir etkiye sahip olmasını sağlamaktır.

Haber yazılımı ile ilgili teknik destek

Sahip olduğunuz haber sitesinde, yazılım firmanızdan dilediğiniz zaman ve istediğiniz gibi bir teknik destek alabiliyor musunuz?

Zamanında ve yeterli düzeyde alamadığınız teknik destek haber sitenizin verimini düşürebilir, ziyaretçi kayıplarına yol açabilir ve zaman içinde çöp haline dönmesine yol açabilir.

Çalıştığınız yazılım firmasının bu konuda size gerekli teknik desteği telefon, ticket v.b. yöntemlerle sağlıyor olması gerekir. Aradığınızda ulaşabiliyor musunuz? sorunlarınız zamanında çözülebiliyor mu? Sorunlara çözüm getiriyor mu? İlgililer mi?

Teknik destek süreçleri bu anlamda kritiktir. Haber sitenizin başarısını doğrudan etkiler.

Tabi ki SEO Altyapısı

Haber yazılımının mutlaka arama motoru optimizasyonu açısından özellikle Google algoritmalarına uyumlu olması gerekir. Yazılım seo alt yapısı da Google’ daki güncellemelere göre düzenlenmelidir.

Ne kadar değerli bir içeriğiniz olsa da eğer haber sitenizin yazılımı Google algoritmalarına uyumlu değilse yani seo uyumluluğu zayıfsa haber sitenizin gerekli verimi göstermesi zorlaşacaktır. Özellikle google arama sonuçlarında görünümü zayıf kalacaktır.

Yazılım genel seo, kategori bazı seo ve içerik bazlı seo alt yapısı güçlü olmalıdır. Ayrıca güçlü bir etiket de sistemi olmalıdır.

Ajans Botu Sistemi

Haber yazılımının mutlaka haber ajanslarıyla entegrasyonunun olması gerekir. Bu entegrasyonlar haber sitesine hızlı ve güncel bir şekilde haber akışı sağlamak konusunda büyük avantaj sağlar.

Haber yazılımınızda bu tür ajans haberleri otomatik olarak çekilebiliyor olmanız gerekir. Hatta dilediğiniz bir zaman süresinde haber sitenizin arayüzünde canlıya alma işlemini bile otomatik yapabiliyor olmalısınız.

Fakat bu tür haberleri birçok haber sitesi kullandığı için bu durum aslında bir handikap da yaratır. Bu durumda editöryel yeteneğiniz ön plana çıkar. Yapılması gereken sitenizin yönetim paneline düşen ajans haberlerinde düzenlemeler yapmaktır. Haberin başlığında ve içeriğinde yapacağınız etkili düzenlemelerle içeriğin kopya içerik olmasını engelleyebilir ve rakipleriniz arasından sıyrılıp üst sıralara çıkabilirsiniz.

Ziyaretçilerin etkileşimi

En iyi haber isteklerine baktığımızda yüksek düzeyde etkileşim aldılarını ve okuyucuların bu sitelere bağlılıklarının yüksek olduğunu görürsünüz. Bu konuda kullandığınız haber yazılımının bu imkanı size tanıması gerekir. Haber yazılımında üyelere özel bazı teknik özelliklerin olması faydalı olacaktır.
İstediği kategorideki ve istediği yazarların kendisine otomatik gelmesini sağlamak, bir haberi kaydedip daha sonra tekrar okumak, yaptığı yorumları takip edebiliyor olmak gibi etkileşimli öğeler haber sitesini üst sıralara da çıkarmaya yardımcı olacaktır.

Dolu dolu bir haber yazılımı

En iyi haber siteleri genelde içi dolu dolu olan ve ziyaretçilerine zengin özellikler sunan haber yazılımlarını kullanırlar. Haber yazılımlarınızda kullanacağınız zengin eklentilerle ziyaretçilerinize harika bir deneyim yaşatabilirsiniz.

TE Bilişim olarak sunduğumuz zengin içerikli haber yazılımı eklentileri ile haber sitenizi bir adım öne taşıyabilirsiniz.

Genel olarak baktığımızda en iyi haber siteleri genelde en iyi haber yazılımını kullanan sitelerdir.