Haber Botu Nedir? Otomatik Haber Botu Nasıl Çalışır?

Haber Botu Nedir? Otomatik Haber Botu Nasıl Çalışır?

Haber botu konusunda aldığımız sorulara istinaden böyle bir makale yazmayı yararlı bulduk. Önce bot kavramının detaylarını, kullanım alanlarını ve son olarak da haber botuna yönelik merak edilenleri ele alacağız.

Bildiğiniz gibi, teknoloji geliştikçe hayatımızı kolaylaştıran pek çok unsurla karşılaşıyoruz. Yakın bir zamanda robotların ve akıllı nesnelerin dünyasında daha farklı teknolojiler bizi bekliyor gibi görünüyor.

Bot Nedir?

Bot kelimesi için, bir nevi robotun kısaltması diyebiliriz. Genellikle bilgi teknolojileri sahasında, özellikle de yazılım alanında herhangi bir aktiviteyi yerine getirmesi için programlanan yazılımlardır. Botlar temel anlamda insanlar gibi davranarak, onların yapabileceği aktiviteleri çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirme kabiliyetine sahiptirler. Belki de saatlerce veya günlerce uğraşarak çözeceğimiz bir hususu, botlar sayesinde dakikalar içinde, kimi zaman da saniyeler içinde gerçekleştirmek mümkün diyebiliriz.

Bir yapay zeka olarak düşünülmesi yerine, sadece kendine yüklenen komutları birebir yerine getiren yazılım parçacıklarıdır. İşlevleri, işleyişleri bir yazılımcı veya yazılımcılar tarafından daha önceden planlanmış ve kodlanmıştır.

Botlar Nasıl Oluşturulur?

Botlar için verebileceğimiz en büyük ve en bilinir örnek, Google tarafından oluşturulan, arama sonuçları için sitelerin indekslenmesini sağlayan, “spider” ve “crawler” adını verdiğimiz, web sitelerini tek tek tarayan botlardır diyebiliriz. Botlar pek çok farklı yazılım dilinde üretilebilir. PHP, C, Python gibi dillerden biriyle yazılabilirler.

Botların Kullanım Alanları Nedir?

Botlar bugün pek çok alanda aktif olarak kullanılıyor. Ticari amaçlarla, veri madenciliğine yönelik çalışmalarda, haber yazılımlarında, sohbet uygulamalarında vs. hedeflenen bilgi türüne göre kullanım alanı mevcuttur. Genel olarak otonom veri ajanları ve arabirimleri olarak ifade edilebilir. Botlar belli bir kalıp ve standartta yazılmaz, hangi hedefe veya amaca yönelik kullanılacaksa o doğrultuda projelendirilerek kullanıma dahil edilir.

Botlar Yapay Zeka mıdır?

Botlar için “akıllı ve zeki” tabirini kullanamayız. Botlar sadece kural tabanlıdır ve görevleri yerine getirerek ilerlerler, öğrenme aşamaları mevcut değildir. Ancak yine çok azı için bir istisna tutmak yerinde olacaktır.

Botlar Ne İşe Yarar?

Bot yazılımlar uzun soluklu veya zorlandığınız, ya da zaman ayırmak istemediğiniz bazı görevleri yerine getirerek size zaman kazandırırlar. Örneğin, belirli içerikleri belirlediğiniz zamanlarda sizin için girerek yayına alabilirler. Müşteri ilişkilerinde ise, önceden belirlenmiş cümlelerle müşterileri yönlendirerek işlerinizi kolaylaştırabilirler. Bu sayede aslında size zaman ve iş konusunda ciddi boyutta tasarruf sağlamış olurlar.

Haber Botu Nedir?

Haber sitesi kurduğunuzda genellikle abone olabileceğiniz haber ajansları mevcuttur. Bunlar şu an için Anadolu Ajansı, Demirören Haber Ajansı ve İhlas Haber Ajansı olarak karşımıza çıkıyor. Bunun dışında yerel bazda veya global bazda etkinlik gösteren başka haber ajansları da var elbette.

Haber botları, abone olduğunuz bahsi geçen haber ajanslarından biri veya hepsi için, ya da belirlediğiniz harici haber kaynaklarından derleyebileceğiniz haber içeriklerini otomatik olarak siteniz eklenmesini sağlayan akıllı bir yazılımdır. Haber ajanslarınızla bağlantı kurarak onların haber kaynaklarını tarar ve sizin istediğiniz, belirlediğiniz içerikleri haber sitenize otomatik olarak ekler. Tamamen yazılım tabanlı olduğu için, bir panel vasıtası ile bu konuda sizin de zaman zaman müdahale edebileceğiniz bir sistem oluşturmanız mümkündür. Haber botları vasıtası ile haberlere ait içerikleri, bağlantılı resimleri ve videoları da yine kendi sunucu / hostinginize kolaylıkla aktarabilirsiniz.

Bu çerçevede, TE Bilişim haber yazılımlarında da bu konuda hizmet veren haber botları kullanılmaktadır. Abone olduğunuz haber ajansına ait bilgileri tanımladıktan sonra sistem otomatik olarak haberleri sitenize aktarabilmektedir.

Otomatik Haber Botu Nasıl Çalışır? Neler Yapar?

Otomatik haber botunun nasıl çalıştığını TE Bilişim haber yazılımlarında yer alan haber botu üzerinden anlatmaya çalışacağız.

  • Haber yazılımınızın kontrol paneline entegre olan haber botları vasıtası ile robot editörlerle çalışıyor gibi işlem yapabilirsiniz. Bunlar sizin belirlediğiniz sürelerde haber ajansına ait kaynakları tarayarak sizin alanınıza uygun içerikleri bulur ve sitenize haber olarak ekler. Örneğin sağlık alanında faaliyet gösteren bir haber siteniz varsa, sadece sağlık konulu haberleri süzerek sitenize eklemesi mümkün olacaktır. Bunu da yaparken hangi kullanıcı adı ile eklenmesi gerektiğini de yönetmeniz mümkündür.
  • Haber botlarıyla eklenen haberler bir havuzda toplanır. Örneğin, Anadolu Ajansı’ndan çekilen haberler ona ait bir havuzda listelenir. Siz burada dileğiniz haberi yayına almadan düzenleyebilir, özgünleştirebilir, istemiyorsanız silebilirsiniz.
  • Haber botunun bir özelliği de ajanslardan gelen aynı haberlerin tekrarlanmamasını sağlamaktır. Bu sayede aynı haberi ikinci kez yayınlama gibi bir kusur söz konusu olmayacaktır.
  • Haberlerinizi bülten ve kategori bazlı olarak yayınlama özelliğini kullanabilirsiniz. Ajansın size sağladığı binlerce haber arasından bülten içerikli veya belli kategoriye mahsus haberleri yayınlatabilirsiniz.
  • Botlar vasıtası ile gelen haberlerin ana manşetinizde, yatay manşetinizde, haber bandında, son dakika kısmında gibi haber sitenizin belirli alanlarında görünüp görünmeyeceği de yine sizin ayarlarda belirleyebileceğiniz bir konu olarak karşımıza çıkıyor.
  • Ajanslar üzerinden çekilen haberlerin sizin tarafınızdan düzenlendikten sonra mı, yoksa direkt olarak mı yayına alınıp alınmayacağını da belirleyebiliyorsunuz.
  • Haber ajansının sunum şekline göre kategori yanında hangi şehre ait haberlerin sitenize aktarılabileceğini de seçebiliyor olmanız size büyük bir avantaj sağlayabilir. Örneğin Kahramanmaraş şehrimize ait haber yayını yapıyorsanız sadece Kahramanmaraş şehrine ait haberlerin ajanstan gelmesini ve yayınlanmasını tercih edebilirsiniz.
  • Bütün bunların yanısıra haber ajanslarının ücretsiz sunduğu haberleri de değerlendirme imkanına sahipsiniz.

Haber Botlarının Faydası Nedir?

Diyelim ki yeni bir haber sitesi kurdunuz. İçeriğiniz henüz çok başlarda. Bu durumda içeriklerinizle öne çıkmak için üzerinden bir hayli zaman geçmesi şarttır. Kısacası haber sistemi kurmak ve yönetmek gerçekten sabır, istikrar ve cesaret ister. Pek çok kişi de bu nedenle kısa zamanda vazgeçebiliyor.

Böyle bir noktada haber botları size büyük bir kolaylık sunacaktır. İlk başlardaki bütçe ve insan gücü konusundaki eksikleri de göz önünde bulundurduğunuzda haber botları en büyük yardımcınız olabilirler. Bazı haber sitesi sahipleri böyle bir durumda, ilk etapta kaynak göstererek haber yayınlama izni veren sitelerden haber botları vasıtası ile haberleri ekleyen bir bot yaptırmakta ve böylelikle içerik sayılarını artırmaktadırlar.

Belirli bir seviyeye ulaştıktan sonra da maddi imkanlarını elverdiği ölçüde haber ajanlarına abone olarak haber konusundaki eksikliğinizi yine haber botları sayesinde çok daha ilerilere taşıyabilirsiniz.

Her konuda olduğu gibi, burada da ne amaçla kullandığınız, nasıl kullandığınız çok önemli. Haber botları eğer doğru ve yerinde kullanılırlarsa sizi ve işinizi çok daha ilerilere taşımak için çok önemli bir araçtır. Habercilik içgüdülerinizi bu mecrada ne kadar doğru değerlendirirseniz başarıya ulaşmanız, sitenizin yüz binlere ulaşarak büyük bir tanınırlık elde etmesi de o ölçüde mümkün olacaktır.